بایگانی شهریور, ۱۳۹۳

1254

کیف مناسب دانش آموزان چه مشخصاتی دارد؟

دکتر مرتضی عزیزیان: کیف های کوله ای را بهترین نوع کیف برای دانش آموزان دانست و گفت: این کیف ها باید طوری انتخاب شوند که پهنای بند آنها به اندازه کف دست باشد؛ چراکه این پهنی بند سنگینی و وزن کیف را در قسمت بیشتری از شانه تقسیم می کند.

این فیزیوتراپ افزود: همچنین باید جنس کیف طوری باشد که قسمت پشت بدن تهویه لازم را داشته باشد و بهتر است از انتخاب کیف های پلاستیکی خودداری شود.

وی تاکید کرد: دانش آموزان به هنگام انداختن کیف های کوله ای باید بند آن را طوری تنظیم کنند که کیف روی مهره های پشتی قرار گیرد و شانه ها را به عقب بکشد.

عزیزیان وزن استاندارد کیف را متناسب با جثه دانش آموزان متفاوت دانست و اظهار کرد: بهتر است دانش آموزان وسایلی را که هر روز در مدرسه با آن سر و کار دارند را در کمد مدرسه بگذارند و تا حد امکان با کیف سبک در مسیر مدرسه و خانه تردد کنند.

این فیزیوتراپ اولویت دوم در انتخاب کیف را کیف های شانه ای و دستی دانست و اظهار کرد: در حمل این نوع کیف ها باید آنها را شانه به شانه و یا دست به دست عوض کرد تا آسیبی به قسمت های دست و شانه وارد نشود.

وی تصریح کرد: در انتخاب این نوع کیف ها نیز باید کیف هایی انتخاب شود که بند آنها پهن بوده و فشار آنها بر روی شانه و دست افراد تقسیم شود.به گفته عزیزیان حمل این نوع کیف ها در صورتی که سنگین بوده و طولانی مدت حمل شود، احتمال پارگی تاندون های شانه را به دنبال خواهد داشت

                                                           گروه آموزشی یزدانمهر

5308

توصیه بهداشتی برای سلامت دانش آموزان

والدین با توصیه نکات زیر به کودکان خود و نظارت بر اجرای آن، نه تنها موجب حفظ سلامت فرزندانشان می شوند بلکه به ارتقای سلامت جامعه نیز کمک خواهند کرد.

۱-قوانین مدرسه را بشناسند و به آن احترام بگذارند.

۲- وسایل شخصی مانند لیوان و دستمال را هر روز به همراه خود به مدرسه ببرند.

۳- برای نوشیدن آب در مدرسه از لیوان خود استفاده کنند.

۴-از فروشندگان دوره گرد اطراف مدرسه خوراکی نخرند.

۵-مدرسه را خانه دوم خود بدانند و آشغال خود را در سطل زباله بیندازد.

بوی ماه مهر

فصل مهر ، فصل رویش جوانه های امید، فصل خواندن و نوشتن، از راه رسید، فصل مهر ، فصل آشنایی با خدا، فصل خوشه چینی ستاره ها، فصل همکلاسیهای دیروز و هم نیمکتی های امروز، از راه رسید.
امروز زنگ آگاهی به صدا در می آید و پرچم دانش برافراشته می شود، درب گلستان معرفت گشوده می شود و صدای جنب و جوش و شور و هیاهوی بچه ها، فضای مدرسه را پر می کند.
یاسمن ها از قصّه های دیروز می گویند و معلمین درس امروز می دهند و کبوتران وجود را به پرواز در می آورند، تا به دانش آموزان درس خوب زیستن را بیاموزند.
و سخنی با تو دارم ای معلم، آن گاه که بر گوهر وجود، آیه ی مهر می نشانی … نور در گلدان اندیشه ام می نگاری … جوهر وجود را با آیات الهی به شفافیت شبنم دل می نمایی … صف‍حه ی سفید ذهنم را با کلامت قلم می زنی … در گوشم آهنگ مهر می خوانی … دستانم را با ساختن بنای زندگی آشنا می سازی …. با نگاهت شالوده ی وجودم را شکل می دهی و بر رسایی ها و نارسایی هایش صیقل می کشی.
ای معلم ! ای که پا جای پای انبیاء گذاشته ای تا درس چگونه زیستن را به ما بیاموزی، امروز فرشتگان مامورند، به حمد و ثنای تو که برترین شغل را پذیرا شدی تا بهترین خدمت را به بشریت بنمایی… آن گاه که کلامی می آموزی و آن گاه که حرفه ای یاد می دهی و آن گاه که استعدادهایم را پرورش می دهی تا آن چنان که شایسته است زندگی نمایم و آن گاه که مرا متوجه ی کمال خالقم در آفرینش می نمایی .
من همه ی آن لحظات را مدیون تو هستم که چون فرشته ی آسمانی در خلقت زمینی، تجلی بخش راه انبیائی و سراینده ی غزل هستی بخش آموختن ، برای زندگی نمودن بهتری .
و تو ای زیبای بوستان خرد، از مهر اندیشه ات و سبزی وجود ، پر طراوت تر از همیشه ، وجودم را طراوت می بخشی تا من نیز با پرورش استعداد و اندیشه ام و بالا بردن قابلیتها و ظرفیتهای خویش، خردمندانه نقش آفرین زندگی شوم، که خداوند هستی بخش بدان منظور مرا سرشته و من امروز به شکرانه ی این همه نعمت ، خداوند بزرگ را سپاس بیکران می گذارم که آیات مهرش را در وجودی چون انسان به ودیعت گذاشت تا انسانیت را در وادی امتحان، به عرصه ی ظهور رساند

 

 

اول شهریور روز پزشک گرامی باد

 

روز پزشک